Jak správně pořádat soutěže na Facebooku?

Ať se nám to líbí nebo ne, chceme-li pořádat soutěž na Facebooku, musíme se řídit pravidly, která jsou pro ně stanovena. V opačném případě totiž hrozí vážné sankce ze strany Facebooku, mezi něž patří i zrušení účtu a zablokování stránky, kterou jste třeba i léta budovali.

Při administraci katalogu České-soutěže.cz se často setkávám se soutěžemi, které nejsou v souladu s pravidly Facebooku. V některých případech stačí jen doplnit pár nezbytných informací, mnohdy je ale závažný problém už v samotném principu soutěže.

Nebudete tedy na škodu pravidla pro pořádání soutěží na Facebooku připomenout.

Jak Facebook reguluje pořádání soutěží?

Pravidla stanovená pro pořádání soutěží najdete v Podmínkách Facebook Stránek pod bodem E. Propagační akce. Kromě tohoto bodu se samozřejmě musíte při pořádání soutěží na svých facebookových stránkách řídit i ostatními podmínkami Facebooku.

Co se při soutěžení na Facebooku nesmí?

 • K realizaci soutěže nelze využít osobní profil.
 • Účast v soutěži  nesmí být podmíněna sdílením na profil uživatele nebo jeho přátel.
 • Nelze vyzývat soutěžící, aby označovali konkrétní osobu na soutěžní fotografii, kde tato osoba není zachycena (např. foto nějakého produktu), nebo v příspěvku.

Přímo v podmínkách jsou uvedeny tyto nepovolené příklady: „chcete-li se zúčastnit, sdílejte na vaší Timeline“, „sdílejte na Timeline přítele a získejte další vstupy“ nebo „pokud se chcete zúčastnit, označte v tomto příspěvku svoje přátele“.

Na co při pořádání soutěže na Facebooku rozhodně nezapomenout?

 • Soutěž musí mít jasně daná pravidla, která jsou snadno dostupná všem soutěžícím.
  Pravidla můžete zveřejnit na svých stránkách a ze soutěže na Facebooku na ně jen odkazovat.
 • Pokud v rámci soutěže shromažďujete jakékoli informace o soutěžících, musí to být v pravidlech uvedeno, včetně informace, kdo data sbírá.
  Soutěžící musí se shromažďováním dat a informací souhlasit.
 • Nezapomeňte oznámit, že vaše soutěž není žádným způsobem sponzorována, podporována ani spravována společností Facebook a nijak s ní nesouvisí.

Co je naopak povoleno?

 • Soutěže lze pořádat na (firemních) stránkách a v aplikacích na Facebooku.
 • Soutěžící mohou vkládat příspěvky na vaši firemní stránku, komentovat a „lajkovat“ publikované příspěvky.
 • Podmínkou soutěže může být zaslání zprávy firemní stránce.
 • Můžete používat tlačítko „To se mi líbí“ jako hlasovací mechanismus.

Pravidla nejsou všechno

Dodržování pravidel stanovených Facebookem vám pochopitelně nezajistí, že vaše soutěž bude skutečným přínosem a ne jen zpestřením běžné rutiny. K tomu je potřeba mít na mysli i další zákonitosti online soutěží.

Podrobný návod k přípravě skutečně přínosné online soutěže jsem proto sepsala do e-booku NEJ soutěž – Krok za krokem k vymazlené online soutěži. Najdete v něm spoustu informací nejen o soutěžích na Facebooku.

ebook-nej-soutez-tablet-800PS: Nic ve zlém

Pokud jsem vám poslala odkaz na tento článek v rámci oznámení o zveřejnění vaší soutěže v  katalogu České-soutěže.cz, neberte to jako přísnou výtku. Bylo to míněno jako přátelské upozornění, jak vaši soutěž upravit tak, aby mimoděk neohrožovala to, co má naopak podpořit – vaši stránku a fanouškovskou základnu na Facebooku.

Petra Vymětalová

Napsal/a Petra Vymětalová

Pořádám online soutěže od roku 2004, kdy jsem vytvořila svůj první web - VašeDěti.cz. Od roku 2012 provozuji katalog online soutěží České-soutěže.cz. Na základě takto získaných zkušeností jsem napsala podrobný návod na uspořádání přínosné online soutěže Nej soutěž - Krok za krokem k vymazlené online soutěži.

Co na to říkáte?

Budu ráda, když mi napíšete svůj názor.

2 thoughts on “Jak správně pořádat soutěže na Facebooku?”

 1. Jak je možné, že snad skoro každá soutěž na FB je spojená se ,,sdílením“ příspěvku/videa???
  Jak to přesně je, co se může a naopak nesmí sdílet nebo jak to ,,obejít“?
  Děkuji

  1. „Možné“ to je ze dvou důvodů:
   a) část pořadatelů o podmínkách Facebooku neví, takže tato pravidla porušuje nevědomky. Bohužel nevědomost neomlouvá, stránce, která porušuje pravidla hrozí zablokování Facebookem.

   b) část pořadatelů o podmínce ví, ale jsou přesvědčení, že jim postih nehrozí.

   Jak to přesně je, se dočtete buď přímo v pravidlech Facebooku – https://www.facebook.com/page_guidelines.php (pod bodem E. Propagační akce), nebo v tomto článku. Ještě jednou jsem totéž sepsala do článku na http://www.petravymetalova.cz/jak-spravne-poradat-souteze-na-facebooku/

   Jak to obejít?
   Doporučuju pravidla Facebooku neobcházet. Spíš se pokuste soutěž uspořádat tak, aby ji fanoušci a soutěžící sdíleli přirozeně.
   K tomu více v článku http://www.petravymetalova.cz/jak-legalne-na-fb-sdileni/

Tento příspěvek se nedá komentovat.