Jak se soutěžilo v roce 2016?

Tabulky a grafy, to je moje. Nenechala jsem si tedy ujít báječnou příležitost a strávila dobrodružné dopoledne nad spoustou čísel, která jsem vydolovala z katalogu České-soutěže.cz. Vyklubal se z toho tento článek a infografika, kterou si v něm můžete zdarma stáhnout.

Roční rekapitulace z katalogu soutěží

Stejně jako v předchozích letech jsem se dívala nejen na to, jak si vedl samotný katalog online soutěží, se kterým vloni završil už 10 let své existence a se kterým letos na apríla oslavím první společnou pětiletku.

Zajímalo mě i to, jak si vedou jednotlivé soutěže, o jaké výhry je mezi soutěžícími největší zájem a jaké jsou nejvíc k mání, kdy se pořádá nejvíc soutěží a kdy je po nich největší hlad 😉

infografika-online-souteze-2016-nahled-downloadMáte-li radši obrázky a grafy než povídání a čísla, přejděte rovnou na 2. stranu článku, kde je ke stažení infografika Online soutěže 2016.

Pár čísel úvodem

V roce 2016 jsem v katalogu České-soutěže.cz zveřejnila celkem 4.911 soutěží pořádaných na 754 různých webech a facebookových stránkách.

Z tohoto počtu probíhalo 960 soutěží na Facebooku a jiných sociálních sítích. Zhruba pětina soutěží byla zveřejněna také na hlavní straně katalogu (tj. buď byla soutěž zařazena mezi Nej soutěže, nebo pořadatel umístil na soutěžní stránku odkaz do katalogu a tím si vysloužil umístění ve výpisu na hlavní straně).

TOP soutěže roku 2016

Dle očekávání se na předních příčkách co do počtu zobrazení umístily především soutěže s placeným zvýrazněním a velmi atraktivními cenami.

Do první desítky se i bez zařazení mezi Nej probojovaly 2 soutěže, jedna z nich byla celoroční, druhá z nich o dotykový notebook Acer trvala 3 měsíce.

soutez_ziskejteuliskyJednoznačně největší zájem vyvolala soutěž ČMSS o splněné přání za 60.000 Kč. Kromě velmi atraktivní hlavní ceny se na úspěchu soutěže podepsalo i zařazení na 4 týdny mezi Nej soutěže s přednostním zobrazením ve výpisu Nej soutěží. Soutěž během měsíce nasbírala 9594 kliknutí, co je o 119 % více než u soutěže na 2. místě, oproti 10. místu je to nárůst o 326 %.

TOP měsíce roku 2016

Při podobných bilancích mě mimo jiné také zajímá, ve kterých měsících přibývá nejvíce a nejméně soutěží, a také jak se mění návštěvnost katalogu.

infografika-online-souteze-2016-vyrez-testTentokrát mě nejvíc překvapilo, jak moc klesl počet přidaných soutěží v prosinci. Tento měsíc sice patří tradičně mezi nejslabší, pokud jde o nově vložené soutěže, ale v loňském roce byl ten rozdíl výrazně větší než obvykle.

To, že v tuto dobu je naopak o soutěžení zájem téměř nejvyšší (2. místo hned po lednu), už překvapením nebylo.

Prosincový úbytek soutěží si vysvětluji tím, že pořadatelé mají plné ruce práce s vyřizováním předvánočních objednávek, takže na soutěže není moc času. Navíc někteří očekávají, že by o soutěž už nebyl velký zájem, protože by se výhry nestihly doručit do Vánoc.

Zájem o soutěže ale je i těsně před Vánocemi a díky tomu, že konkurence soutěží je nižší, bývají soutěže pořádané koncem roku výrazně úspěšnější. Navíc probíhají v období „otevřených peněženek“, kdy se zvyšuje šance, že soutěžící také rovnou nakoupí.

Chcete-li vědět, o jaké výhry je největší zájem a ve které kategorii soutěží je největší konkurence, pokračujte ve čtení na 2. straně, kde si pak můžete stáhnout také grafický přehled celoroční soutěžní bilance →

Petra Vymětalová

Napsal/a Petra Vymětalová

Pořádám online soutěže od roku 2004, kdy jsem vytvořila svůj první web - VašeDěti.cz. Od roku 2012 provozuji katalog online soutěží České-soutěže.cz. Na základě takto získaných zkušeností jsem napsala podrobný návod na uspořádání přínosné online soutěže Nej soutěž - Krok za krokem k vymazlené online soutěži.

Co na to říkáte?

Budu ráda, když mi napíšete svůj názor.